مراقبت بعد از کاشت مو

عمل پیوند مو یک روش بسیار ظریف و حساس است. مراقبت بعد از کاشت موپیروی از دستور العمل های زیر برای رسیدن به نتایج مطلوب ضروری است.

  • حداقل سه روز پس از عمل، آسپرین و ویتامین مصرف نکنید. این دارو ها باعث تضغیف خون شده و ممکن است منجر به خون ریزی بیش از حد شود. برای سر درد و یا درد های دیگر از دارو هایی که آسپرین ندارند مانند استامینوفن استفاده کنید. اگر مشکلی جدی تر داشتید با پزشک خود تماس بگیرید.
  • برخی از دارو هایی که ممکن است بعد از عمل برایتان تجویز شود.

PREDNISONE : این دارو برای جلوگیری از تورم تجویز می شود. حتی اگر تورم نداشته باشید باید این دارو ها را دقیقا طبق دستورالعمل و با دوز مشخص مصرف کنید.

آنتی بیوتیک : این دارو برای ممانعت از عفونت پس از عمل استفاده می شود. این دارو نیز حتما باید به دستور پزشک باشد.

مسکن : این دارو شامل مواد مخدر ملایم است که درد را کاهش می دهد. می توان این قرص را در هر چهار تا شش ساعت در صورت نیاز مصرف کرد.

  • حداقل سه روز پس از عمل جراحی، باید از تمریناتی مانند دویدن، دوچرخه سواری، بلند کردن وزن سنگین همچنین فعالیت هایی مانند گلف، بیس بال، فوتبال و غیره خود داری کنید. پس از عمل شما در دوره ای بحرانی به سر می برید و انجام فعالیت های چنینی ممکن است منجر به خون ریزی، از دست دادن پیوند و یا تورم های شدید در اطراف چشم و پیشانی شود. تا یک هفته پس از جراحی باید از فعالیت بدنی شدید جلوگیری کنید.
  • گاهی ممکن است خون ریزی به طور جزئی تا چند ساعت پس از عمل جراحی رخ دهد. با یک پارچه ی تمیز و مرطوب و یک فشار جزئی برای 5 الی 10 دقیقه می توان خون ریزی را کاهش داد. مراقب باشید پیوند های اطراف را مختل نکند.
  • تا 24 ساعت پس از عمل پیوند، آن را شست و شو ندهید. سپس می توانید دوش بگیرید، شامپو را در دستتان بریزید و به آرامی روی منطقه پیوند را شست و شو دهید. شست و شو باید با آب سرد و فشار کم باشد. این اقدامات باید احداقل 5 روز پس از عمل جراحی انجام شود.
  • پس از حمام حوله را با فشار کم به صورت مارپیج دور سر خود ببندید. این کار باعث می شود تا اگر پیوند ها خون ریزی کرد جلوی آن ها گرفته شود.