فریم ورک های طراحی وب سایت

فریم ورک های طراحی وب سایت یکی از راه های سریع و مناسب طراحی وب سایت هستند، فریم ورک ها کدهای آماده ای هستند که ما در طراحی وبسایت از آن ها استفاده می کنیم.

فریم ورک چیست

در نگاه اول فریم ورک به هر کتابخانه ای گفته می شود که طراحی و یا نوشته شده باشد. اما Framework چیزی بیش از یک Library است. به عنوان مثال یک شرکت سازنده خودرو در نظر بگیرید. آیا این شرکت ها هر بار برای ساختن خودرو جدید تمام نقشه ها را از از اول طراحی می کنند ؟ مطمئنا جواب منفی هست. فریم ورک ها در کد نویسی و طراحی وب چنین معنی دارند. اصولا فریم ورک ها بر اساس ساختار برنامه نویسی شی گرایی تحت عنوان Model , View , Controller به اختصارMVC ساخته و طراحی وب سایت می شوند. اما نمی توان گفت کتابخانه هایی که بر اساس شی گرایی ساخته نشده اند فریم ورک نیستند. عموما پرتال ها و سیستم های مدیریت محتوا مثل جوملا ، مامبو ، نیوک ، وردپرس و … در نهایت تبدیل به یک کتابخانه یا فریم ورک می شوند.

چرا باید از فریم ورک در طراحی وب سایت استفاده کنیم

هیچ اجباری برای استفاده از فریم ورک وجود ندارد. اگر شما یک وب سایت خوب رو بدون استفاده از فریم ورک بسازید می تونه خودش یک فریم ورک خوب باشه اما دلیل بر ضعف شما در طراحی سایت نیست. طراحان وب سایت معمولا دلایل بسیار زیادی برای استفاده یا عدم استفاده از فریم ورک دارند و معمولا بیشتر برای اثبات اینکه استفاده از فریم ورک صحیح است به مثال ” چرخ را از اول ساخت” روی می آورند که این هم خود صحیح نیست. دلیلی برای اختراع دوباره چرخ وجود ندارد مگر اینکه چرخ جدید چرخی بهتر و کارآمد تر از چرخ قدیمی باشد.

چه زمانی باید شروع به نوشتن فریم ورک کرد ؟

متاسفانه یکی از ضعف های طراحان وبسایت های ما این هست که به محض یادگیری زبان PHP شروع به نوشتن یک فریم ورک می کنند. البته جوان هستند و جویای نام اما ساخت یک فریم ورک از صفر و بدون تجربه کافی در نهایت باعث منحل شدن پروژه شما می شود. این مورد رو من زیاد دیدم متاسفانه. زمانی می تونید به ساختن یک فریم ورک روی بی آورید که شما مهارت و دانش کافی رو داشته باشید و هیچ کدام از فریم ورک های موجود توان برآورده کردن نیاز های شما را ندارد. در این زمان به نظر من شما می تونید شروع به ساخت یک فریم ورک برای طراحی وبسایت کنید اما همیشه این رو باید به یاد داشته باشید که بروز رسانی و گرفتن باگ ها به عهده شماست.

کدام فریم ورک را برای طراحی وبسایت انتخاب کنیم ؟

فریم ورک های طراحی وب سایت Codeigniter , Cakephp , ZendFramework , Symfony فریم های خوبی هستند. عموما طراحان وب از CodeIgniter و Cakephp استفاده می کنند. اما اگر شما یک پروژه طراحی وب سایت خیلی ساده و کوچک داریدCodeigniter انتخاب خوبی خواهد. چرا که از سرعت و سادگی بالایی برخوردار است. کیک PHP  نیز Frame Work قوی با ساختار مناسب برای طراحی وب سایت های حرفه ای می تونه باشه . اما خب ضعف هایی در Cakephp وجود دارد اما یکی از بهترین قسمت های این فریم ورک لایه Model و ORM هست و در این مورد می توان گفت بسیار خوب عمل کرده اند طوری که کار با دیتابیس برای شرکت های طراحی وبسایت بسیار راحت شده. ZendFramework یکی از بهترین فریم ورک های طراحی وب سایت است. به این دلیل که مثل یک کتابخانه معمولی در کنار پروژه ی طراحی وبسایت شما قرار می گیرد و شما قادر هستید که از تمامی قسمت ها هر طور که مایل هستید استفاده نمایید و یا تغییرات لازم را دهید. دقیقا مثل یک Library بسیار قوی و مستحکم. در نهایت به نظر بندهsymfony قدرت مطلق فقط و فقط برای پروژه های طراحی وب حرفه ای و عظیم ساخته شده است

آیا فریم ورک های طراحی وب سایت سرعت اسکریپت را پایین می آورد ؟

بله. چون فریم ورک های طراحی وبسایت از کلاس های زیادی استفاده می کنند معمولا این مشکل وجود دارد که مقدار حافظه بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. اما سرعت طراحی وبسایت آنچنان لامس نخواهد بود که شما بتوانید تشخیص دهید فلان اسکریپت طراحی وب سایت از فریم ورک استفاده کرده یا خیر. همه چیز بستگی به ساختار فریم ورک دارد و نحوه فراخوانی کلاس ها و استفاده از Cache تاثیر بسیار بالایی در سرعت وبسایت خواهد داشت.