CSS چیست

اگر بخواهیم یک تعریف مختصر و مفید و یک جمله ای از CSS داشته باشیم می گوییم:

 CSS – سی اس اس یک زبان کدنویسی کلاینت ساید (سمت کاربر) است که در زمینه طراحی وب سایت و توسعه سایت از آن استفاده می شود.

در ذهن خود داخل یک کامپیوتر را فرض تصویر کنید، اگر کمی دقت کنید متوجه می شود که داخل کامپیوتر بسیار زشت و زننده و تو در تو است، اما هنگامی که کیس (روکش) بر روی آن قرار میگیرد، ظاهر آن به طور کلی عوض می شود و داخل کامپیوتر دیگر دیده نمی شود. وظیفه ی CSS نیز همین است، زبان CSS لایه ای بر روی زبان HTML می کشد.

CSS چیست

به طور کلی این زبان رنگ و لعاب وب سایت را تنظیم و طراحی می کند. زبان اچ تی ام ال به خودی خود زبان زیبایی نیست، بنابراین ما با استفاده از CSS سعی می کنیم تا روکشی بر روی html بکشیم.

CSS دستوراتی دارد که ما با استفاده از آن دستورات می توانیم عناصر HTML را تغییر دهیم. به طور مثال کد زیر را در نظر بگیرید:

 

<div class=”html”>Hi Give Me Some CSS :)</div>

در حال حاضر کد بالا به صورت کاملا ساده، با فونت CSS و فونت سایز 14 پیکسل و رنگ #000 (سیاه) و فومت Arial به نمایش در می آید. حال ما می خوایم رنگ و سایز فونتمان را تغییر دهیم و رنگ آن را به قرمز و سایز آن را به 20 پیکسل تغییر دهیم.

برای اینکار صفحه ای با نام style.css ایجاد می کنیم و آن را با استفاده از این کد به فایل HTML وب سایت معرفی می کنیم:

<link rel=’stylesheet’ href=”/style.css” type=’text/css’ media=’all’ />

پس از معرفی سند سی اس اس – CSS به HTML شناسه ی تگ HTML که در اصطلاح برنامه نویسی به آن کلاس – CLASS گفته می شود را فراخوانی می کنیم و به آن مقادیر می دهیم، لطفا به مثال زیر دقت کنید:

.html

{

font-size:20px;

color:red;

}

حال مشاهده می کنیم که رنگ متن Hi Give Me Some CSS :)< تغییر کرده و قرمز شده، فونت آن هم 6 پیکسل بزرگ تر شده است.

نسخه CSS3

در حال حاضر نسخه ای که طراحان وب سایت از آن استفاده می کنند، نسخه ی CSS3 است. این نسخه دارای دستورها و امکانات زیادی نسبت به نسخه های قبلی این زبان است.